اردوی جهادی مجتمع جهادی خادم الشهدا احسان خسروی زمستان 1390

یکی از سیاست های مجتمع جهادی خادم الشهدا احسان خسروی ، برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگی و برگزاری اردوی جهادی است که با هدف بسط و گسترش فرهنگ جهادی در بین دانشجویان، آشنایی آنان با مسائل و مشکلات اقشار محروم جامعه، درک محرومیت، ایجاد روحیه خدمت‌ به محرومین، و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه دانشجویان در اوقات فراغت برای خدمت‌رسانی به محرومان، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

در اردوی‌های جهادی افراد بصورت داوطلبانه با جدایی از زندگی روزمره و حضور در محیطی با شرایط زندگی اولیه برای چند روز در خدمت محرومان کشور قرار می‌گیرند.
 این فعالیت‌های فرهنگی که خود ذاتاً ارزشی انسانی است در قالب امور فرهنگی، مذهبی، عمرانی، پزشکی، بهداشتی، تحصیلی و ... به‌صورت عملیاتی، مشاوره وآموزش با بهره‌مندی از توانمندی‌های دانشجویان و متناسب با رشته تحصیلی، تخصص و علاقه افراد و نیازهای مناطق محروم برنامه‌ریزی و ساماندهی می‌شود. اکنون با عنایت به تجربه ارزشمند اجرای دوره  های اردوی جهادی  مجتمع در نظر دارد مجددا این تجربه را با عنوان اردوی جهادی زمستان 1390 در مناطق کمتر توسعه یافته کشور به شرح زیر برنامه ریزی واجرا نماید.

  اردوی روستاهای دهستان نو آباد بخش اروند کنار شهرستان آبادان
     زمان شروع: 20/12/1390
     زمان پایان: 28/12/1390
     مدت : حداکثر 9 روز


 اردوی روستا های دهستان نصار بخش اروند کنار شهرستان آبادان
    زمان شروع: 4/01/1391
    زمان پایان: 11/01/1391
    مدت : حداکثر 8 روز
 

ضمن دعوت ازعلاقمندان و داوطلبان دانشجو و مشارکت در این امر خداپسندانه ، تقاضا می شود نسبت به تکمیل برگ ثبت نام در دفاتر بسیج دانشجویی ، حداکثر تا پایان وقت اداری 30/10/1390 اقدام لازم بعمل آورند.
خاطر نشان می گردد برنامه اردو و مناطق برگزاری اردوی زمستان 1390 متعاقبا برای ثبت نام کنندگان اعلام می شود. همچنین خواهشمند است در صورتی که راهکارها و پیشنهاداتی در ارتباط با هرچه بهتر برگزار شدن این اردوها دارید ، برای ما ارسال نمایید.

/ 4 نظر / 44 بازدید
نقطه ویرگول

به نظر شما اردوهای جهادی سودمند است؟ شما اهمیت برگزاری های اردوهای جهادی را در چه می بینید؟ نظر کارشناسان فن درباره ی اردوهای جهادی: 1- در اردوهای جهادی به دلیل اینکه از تعداد زیادی نیرو استفاده می شود، دارای هزینه های سنگین اسکان، خوراک و حمل و نقل است 2- در اردهای جهادی به دلیل اینکه از نیروهای غیر ماهر و غیر متخصص به خصوص در بخش های عمرانی استفاده می شود، هزینه تمام شده پروژه بیشتر شده و کیفیت کار نامطلوب می شود 3- در اردوهای جهادی به دلیل کوتاه بودن دروره اردو، نمی توان انتظار داشت که در بخش آموزشی و عمرانی به دست آوردهای مطلوبی دست یافت! راهکار : به جای اینکه 100 نفر آدم مفت خور را به اردو ببرید، با بخشی از هزینه اردو مصالح بخرید و به چندتا جوان بیکار آن منطقه محروم دست مزد بدهید تا پروژه های عمرانی را در آن منطقه انجام بدهند! اهداف : در این صورت مشکل اشتغال به طور مقطعی برای چند جوان روستا حل شده است ، هزینه های اسکان حمل و نقل و خوراک از بین می رود، و از همه مهمتر بازه زمانی برای انجام پروژه ها بیشتر می شود که بر کیفیت پروژه ها تاثیر مطلوبی می گذارد، با این روش کیفیت بهتر و هزینه کمتر می شود!

نقطه ویرگول

علیکم السلام بله من در اردوی جهادی پارسال حضور داشتم و دیدم که اکثر دانشجویان به ویژه دانشجویان خانم در اردو با مشکل امنیت مواجه بودند که به همین دلیل اغلب مجبور بودند که شب را به شهر خودشان بازگردند که باعث در مزیقه افتادن آنها شده بود! طی صحبتهای که من با جهادگران داشتم به طور کاملا واضح متوجه بی رضایتی آنها نسبت به اردو و نتایج اردو شدم در بخش فرهنگی : شما تقریبا 80 درصد افرادی را که به اردم برده بودید تا به حال کار فرهنگی نکرده بودند و کوتاه بودن مدت اردو نیز مزیت بر علت شده بود که تقریبا فعالیتهای فرهنگی جهادگران بی فایده و بی نتیجه باشد! در بخش عمرانی : تقریبا 95 درصد افرادی را که به اردو برده بودید تا به حال دست به مصالح ساختمانی نزده بودند چه برسد یه این که بخواهند بنایی را نیز بنا کند، شاید بارزترین پروژه عمرانی اردو رنگ آمیزی حسینیه بود که آن هم چنگی به دل نمی زد! در بخش مالی : من که به نوبه خودم حتی یک ریال هم از جیبم خرج نکردم! و دوستان دیگر هم هزینه قابل توجه ای از جیب خودشان نکردند!

mehdi

ممنونم که این طرح را به نام احسان عزیز مزین نمودید

mehdi

ممنونم که این طرح را به نام احسان عزیز مزین نمودید