چرا ساز فعالیت های فرهنگی در دانشگاهها ناکوک است ؟

ولایی کیست ؟

واکاوی نا بسامانی های فرهنگی و اعتقادی در دانشگاهها

مدتی است  در حوزه اجرا و برنامه ریزی های فرهنگی در دانشگاه ها با مشکلات مختلف الشکلی مواجه ایم.مشکلاتی از قبیل غرب باوری ، غرب یاوری ، غرب محوری، و تاثیر غیر منطقی فضای سیاست زده بر برنامه های فرهنگی و تبع آن در دانشگاه ها می گذرد شاهدیم .از این روست که مقام معظم رهبری بارها و بارها در این خصوص هشدار داده اند و تحول را نیازمندی اساسی دانشگاهها  را ضروری دانسته اند.

متاسفانه در فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها که با پول بیت المال مسلمین اداره می شود اعتقادات خلاف ارزش های انقلابی و اسلامی به طور شبانه روزی به دانشجویان تزریق و تحمیل می گردد و در این وانفسا کسی در راستای تقابل با آن گام برنمی دارد.

در نوشتار حاضر در مقام آسیب شناسی فعالیت های فرهنگی در دانشگاهها ، برخی علل آنها را برخواهیم شمرد. لازم به ذکر است بند بند این نوشتار به بیانات مقام معظم رهبری مستند گردیده است . 

1.ریاست دانشگاهها ریاست علمی نیست، سیاسی است :

"کسی که راس دانشگاه هاست ،  باید از لحاظ علمی هم طوری باشد که کسانی که آنجا هستند ،  این فرد را به عنوان رئیس قبول داشته باشند .اما علم با عمل ، علم با اعتقاد . " (مقام معظم رهبری 23/3/1368)

در این میان برخی از روسا اصولا نیات دیگری دارند.این دسته،  قبل از تعیین موضع علمی یا اخلاقی ، به فکر اقتضائات حزب و گرایشات سیاسی شان هستند و قبل از هر چیز این قبیل امور را مبنای افعال خود قرار می دهند.روسایی که بعضا به سمت حزبی و یا گرایش های سیاسی خاصشان معروف ترند تا به بعد علمی خود.مسلما این روسا هر چه کنند در راستای منویات سیاسی خودشان خواهد بود .پس باید فعالیت های فرهنگی در دانشگاهها  در راستای گرایش های سیاسی شان باشد.

 2.بنای دانشگاه در کشور ما ابتدا یک بنای غیر دینی بوده است :

"دانشگاه ما بی دین متولد شده است ، این که روشن است.دانشگاه به سبک کنونی ، از ابتدا بی دین متولد شده، یعنی طراحی کردند که دانشگاه بی دین زاییده شود." ( مقام معظم رهبری 20/9/1370)

در این میان روسای دانشگاهها به قدری با آراء و نظرات دانشمندان غربی خو گرفته اند و نظریات آن ها در ایشان درونی شده و در دریای جهل مرکب خود مستغرقند.با این حال با این وضعیت خاص،  خود را در مسائل فرهنگی بی همتا و یا حداقل کم همتا می انگارنده.امروز در دانشگاههای ما این چنین افرادی پیرامون مسائل فرهنگی تحلیل نمود و تصمیمات اساسی را اتخاذ می نمایند.

 3.  جلوگیری از فعالیت های جنبشی :

"خصوصیت اول ،  آرمان گرایی در مقابل مصلحت گرایی است .عشق به آرمان ها و مجذوب آرمان ها شدن" (مقام معظم رهبری1 /9/78)

این واقعیت تلخ در فضای دانشگاهها حاکم است که اکثر قریب به اتفاق روسای دفاتر فرهنگی به تبع مباحث یاد شده نه تنها نسبت به حمایت از فعالیت های جنبشی دانشجویان بی تفاوت شده اند بلکه در تقابل با این فعالیت ها نیز موضع گیری می نمایند. همه ی آمال و نشانه گذاری های فرهنگی در دفاتر فرهنگ به برگزاری مراسم های تقویمی و با سطح کیفی بسیار پایین بوده و جای آنکه برنامه ها دانشجو محور باشند حقیقتا دانشگاه محور است.البته این موضوع نیز ریشه در میل زیاد به ارائه گزارش دارد.چرا مجوز برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها به سختی داده می شود . مگر نه آنکه مقام معظم رهبری بارها تذکر داده اند و دستور بر هموار سازی مسیر قانونی آن دادند.

 4. عدم وجود نظام تربیتی در دانشگاه ها :

اگر فعالیت های فرهنگی با تلاش ایجابی جهت ارائه الگو تشکیلاتی تربیت اسلامی پشتیبانی نشود موجب ایجاد خلاء فرهنگی در دانشگاهها خواهد شد و فعالیت بی اثر خواهد ماند.

در حال حاضر بیشتر فعالیت های فرهنگی بدون ایفا نقش مکمل اجرا می شوند، یا حاصل گرد آوری نظرات غیر کارشناسانه با محتوای غیر اسلامی و بعضا غرب گرایانه می باشند.

 

 5. سیاسی بودن :

" یعنی دانشجو از آنچه که در جهان و در کشور خودش می گذرد، آگاه باشد، بینش داشته باشد.اگر این نشد ممکن است فردی به حد اعلای علم هم برسد، خیلی هم متدین باشد ،  اما دشمن او را به قیمت بسیار ارزانی بخرد.او را زیر بال خودش بگیرد"(مقام معظم رهبری 18/3/73)

به هر روی در راس دفاتر فرهنگی بعضا افرادی هستند که ارزش های حاکم را زیر پا می گذارند و به دنبال سکولار کردن فعالیت های دانشجویان و سرکوب فعالیت های بصیرتی اند. البته برخوردی که در چارچوب مقررات و متناسب با خطای احتمالی که ناشی از ماهیت دوران جوانی است،  سر بزند امری الزامی است.اما شدت و ضعف برخورد سلبی باید به گونه ای باشد که اصل فعالیت سیاسی را تحت شعاع قرار ندهد و موجب تعطیلی برنامه های روشنگرانه شود.امروز در دانشگاههای آزاد به علت تدابیر ریاست دانشگاه با فعالیت های این چنینی برخوردها بیشتر دیده می شود.

 6.نباید در دانشگاهها موسیقی ترویج شود :

"الان در دانشگاههای کشور موسیقی ترویج می شود، نباید بشود.ترویج موسیقی ، کاری است بر خلاف مذاق اسلام.درست است که هر نوع موسیقی حرام نیست،  اما معنای ترویج موسیقی این نیست که باید بگردند. موسیقی غیر حرام را پیدا کنند و آن را تعلیم دهند و ترویج کنند"( مقام معظم رهبری 26/9/81)

نیاز به توضیح و تشریح خاصی ندارد . کاری است که مس شود ولی نباید شود . متاسفانه امروز در غالب برنامه های فرهنگی در دانشگاهها موسیقی ترویج می شود که گاها مغایر با شئون اسلامی است و به مذاق اسلام خوش نمی آید.

7.ضدیت با نظام ، شایسته دانشگاه نیست :

"جهت گیری آنارشیستی، صدردرصد مخالف با آن چیزی است که شایسته ی دانشگاه است. " ( مقام معظم رهبری 07/09/81)   

چرا دانشگاه که محور توسعه ، پیشرفت و تعالی همه ی تمدن هاست در مسائل فتنه گون خصوصا فتنه ی 88 باید مواضعی بگیرد که صدای هم آوایی یا هرج و مرج طلبان از گوشه و کنار شنیده شود . چرا هیچ گاه از اساتید ی که بر گمراه نمودن دانشجویان از مسیر انقلاب اصرار داشتند بر خوردی نشد . برخی از اساتید در ضدیت با نظام از هیچ رفتار ناپسندی مضایقه نمی کنند.

البته برخوردی که در چارچوب مقررات و متناسب با خطای ایشان باشد و چرا که در جایی که باید برخورد سلبی شود به تذکر کوچک بسنده می شود؟!

8.اسلامی کردن دانشگاه یک تلخند تلخ :

"اسلامی کردن دانشگاه ها یک معنای عمیق و وسیع و جامعی دارد و به اعتقاد من ، از نان شب برای دانشگاه ها واجب تر است " ( مقام معظم رهبری 06/12/76)

امروز اسلامی کردن دانشگاهها به یک تلخند بیشتر شباهت دارد تا یک الگوی جامع ، اسلامی کردن دانشگاهها به زلف دختران بد حجاب که بیرون آمده تعبیر می شود . و ای کاش کسی برای زلف ها ، این ظواهر و مظاهر نیز برنامه ای داشت . ندارند و با آن یازی می کنند .

بحث اسلامی کردن دانشگاهها بر سر اعتقادات و باور های دینی و آن ایمان درخشان و ارزشمند و بسیار کار آمد دینی است . برنامه ریزان فرهنگی نه تنها جهت اجرای این الگوی ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری گام بر نمی دارند؛ بلکه به استهزاء این مطلب تا آنجا پیش می روند که برگزاری نشست های خود را با موضوعات حداقلی و پر کردن چشم ها از برنامه های پر از خالی اکتفا می کنند . براستی برنامه های اسلامی کردن دانشگاهها از نان شب شان  واجب تر است؟!

کسی که منویات ولی و مولایش را اجرایی کند . حال خودتان قضاوت کنید .

/ 0 نظر / 33 بازدید