اشتغال‌زایی برای اروندکناری ها در گرو احیای نخیلات

بخشدار اروندکنار :
اشتغال‌زایی برای اروندکناری‌ها در گرو احیای نخیلات

بخشدار اروندکنار گفت: در حال حاضر اشتغال‌زایی برای اروندکناری‌ها با احیای جدی نخلستان‌ها و توسعه بخش کشاورزی گره خورده است.

اروندکنار یکی از بخش‌های آبادان‌ است‌ که‌ در 48کیلومتری جنوب‌ شرقی این‌ شهر و در انتهای راه‌ آسفالت‌ آبادان‌ اروندکنار واقع‌ شده‌ است‌.
این‌ منطقه‌ شاهد یکی از بزرگ‌ترین‌ نبردهای دوران‌ جنگ‌ با عنوان والفجر 8 بود در این عملیات غوّاصان‌ خط‌شکن‌، شبانه‌ از ‌منطقه‌‌ اروند گذشتند و خط‌ دشمن‌ را شکستند و موفق به آزادسازی منطقه فاو شدند در همین راستا این عملیات ضربه مهلکی بر کمر ارتش بعث وارد کرد.
مردم منطقه اروندکنار دین خود را به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران ادا کرده‌اند و همواره در صحنه‌های سیاسی کشور در دفاع از آرمان‌های انقلاب حضوری گسترده و چشم‌گیر داشته‌اند؛ در راستای آگاهی از مشکلات و معضلات موجود گفت‌وگویی را با لطیف حیایی‌اهوازی بخشدار اروندکنار ترتیب دادیم.

حیایی‌اهوازی: باتوجه به مشکلاتی که متاسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل خشکسالی و بالارفتن EC آب رودخانه اروند به‌وجود آمد، شاهد از بین‌رفتن تعداد کثیری از نخیلات منطقه بودیم؛‌ اکثر مردم اروندکنار از راه کشاورزی امرار معاش می‌کنند و با شورشدن آب رودخانه اروند مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان به‌وجود آمد.
در راستای رونق اقتصادی منطقه و با حمایت‌های دولت طرح آبیاری و زهکشی نخیلات اروندکنار در دستور کار مسئولان قرار گرفت.
در همین راستا این طرح بزرگ ملی آبیاری و زهکشی نخیلات در اروندکنار اجرایی شد و امروزه شاهد بهره‌برداری از این طرح در هشت ناحیه زمین‌های زراعی اروندکنار هستیم البته هنوز برخی مناطق اروندکنار زیرپوشش طرح قرار نگرفته‌اند.
تکمیل و بهره‌برداری از این شبکه علاوه بر جلوگیری از نابودی نخیلات با تأمین آب شیرین به احیای مجدد نخیلات نیز کمک شایان توجهی می‌کند.

حیایی‌اهوازی: اجرای طرح آبیاری و زهکشی نخیلات در اروندکنار یک طرح ملی در راستای جلوگیری از نابودی نخیلات است که خوشبختانه با حمایت‌های دولت و اختصاص اعتبارات ملی اجرایی شد اما متاسفانه با وجود هزینه‌های بالای اعمال شده در این طرح، عدم مدیریت در بهره‌برداری از شبکه آبرسانی یکی از عمده مشکلات اجرایی این طرح است.
سازمان جهاد کشاورزی، سازمان آب و برق و همچنین کشاورزان عزیز باید در راستای استفاده بهینه از این شبکه راهکاری برای مدیریت بهره‌برداری از آب شبکه اتخاذ کنند؛ اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناسب در زمینه استفاده مطلوب از شبکه آبرسانی در راستای عدم آسیب رساندن به شبکه باید توسط دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق در این زمینه تأثیرگذار است.
باتوجه به اعتبارات ملی اختصاص یافته به این پروژه ملی، تعمیر، نگهداری و توزیع آب این شبکه در راستای استفاده بهینه اهمیت بسیاری دارد که باید هرچه سریع‌تر نسبت به رفع مشکل بهره‌برداری و توزیع آب اقدامات لازم انجام شود.
در حال حاضر کشاورزان منطقه حداکثر همکاری را با دهیاران، بخشداران، ادارات ترویج جهاد کشاورزی و مجریان طرح داشته‌اند اما متاسفانه در برخی مناطق به‌دلیل عدم آگاهی و استفاده نامتعارف به شبکه آسیب‌هایی وارد شده است.
امیدواریم کشاورزان منطقه با تعامل، حوصله و استفاده از نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق، از طرح آبیاری و زهکشی نخیلات استفاده بهینه داشته باشند.
همچنین لازم است به‌منظور استفاده صحیح و لزوم صرفه‌جویی در استفاده از آب، کشاورزان براساس تعالیم و راهنمایی‌هایی که در اداره ترویج فرا می‌گیرند، عمل کنند.

حیایی‌اهوازی: در حال حاضر2 میلیون و 200 اصله نخل در اروندکنار داریم که از این تعداد بیش از یک میلیون اصله نخل بارور هستند.
البته در صورتی که تمهیدات لازم به‌منظور حفاظت از پاجوش‌ها و ارائه تسهیلات به کشاورزان و در نهایت ظرفیت‌های بالقوه کشاورزی در منطقه را به سمت و سوی توسعه و رونق اقتصادی سوق دهیم، این میزان چندین برابر خواهد شد.

حیایی‌اهوازی: در حال حاضر ایجاد اشتغال برای جوانان این منطقه از مهم‌ترین دغدغه‌های اروندکناری‌ها است که با جدیت توسط مسئولان دنبال می‌شود.
توسعه کشاورزی و احیای نخیلات می‌تواند در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان اروندکناری شایان توجه باشد همچنین از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز جلوگیری می‌کند.
در راستای توسعه کشاورزی و احیای نخیلات اقدامات ارزشمندی انجام شده اما متاسفانه هنوز نتوانسته منجر به توسعه کشاورزی در منطقه شود زیرا متاسفانه یکی از آثار مخرب جنگ در منطقه مهاجرت مردم بوده‌ است.
در همین راستا باید تسهیلات و راه‌کارهایی به‌منظور ایجاد انگیزه در کشاورزان برای توسعه و رونق این بخش ارائه شود.

حیایی‌اهوازی: بندر تجاری اروندکنار به عنوان نزدیک‌ترین بندر تجاری کشور به کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص کویت و عراق می‌تواند نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی به خصوص سبزیجات، مرکبات و سایر اقلام صادرانی داشته باشد.
بندر تجاری اروندکنار با موافقت دولت خدمت‌گزار در سال 87 به عنوان مرز آبی افتتاح و تاکنون، با امکانات موجود نقش به سزایی در رشد معیشت مردم و تجارت با کشورهای همجوار داشته باشد.
باتوجه به واگذاری فعالیت‌های این بندر به بخش خصوصی و در راستای سرمایه‌‌گذاری 80 میلیارد تومانی، بندر اروندکنار به یکی از بنادر مهم کشور تبدیل می‌شود.
در همین راستا بندر اروندکنار پس از سه سال پیگیری و فراز و نشیب‌های متعدد به شرکت اروند سبحان واگذار شده است و در حال حاضر 600 اروندکناری به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در بندر این شهر مشغول فعالیت هستند.
در همین راستا انتظار داریم بخش خصوصی ظرفیت 500 تنی این بندر را به زودی افزایش دهد و در همین راستا اشتغال در این بندر نیز به بیش از یک هزار نفر برسد.

حیایی‌اهوازی: بیمارستان 32 تخت‌خوابی اروندکنار از نظر سازه و ابنیه تکمیل شده و باید نیرو و تجهیزات داخلی نیز که جزو تعهدات بهداشت و درمان است سریعاً تأمین شود.
امیدواریم با افزایش فضاهای بهداشتی و درمانی در منطقه بتوانیم خدمات مطلوب بهداشتی به شهروندان ارائه دهیم.

/ 0 نظر / 50 بازدید